Kategoriler
Android İpuçlar

Samsung Android Cihazlar İçin EFS Yedekleme

efsSamsung ‘un bir  Android cihazını kullanıyor ve geliştiricilerin hazırladığı romlar ile çok fazla haşır neşir oluyorsanız. O zaman telefonunuzun EFS dosyasını yedeklemenizi öneririm.

Şimdi “EFS nedir?” derseniz. EFS açılım olarak Encryption File System (Dosya şifrelem sistemi) manasına gelir ve telefonunuzun wifi mac adresi, imei numarası, ürün kodu gibi özel bilgiler bu dosya içinde bulunur. Eğer EFS’niz silinirse o zaman imei adresiniz olmadığı için telefonunuz şebekeye erişemez, wifi ile bağlantı kuramazsınız ve servisin yolunu tutup yüklü bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tarz bir sorunla karşılaşmamak için EFS dosyanızın yedeğini bir kenarda saklamanızda fayda var.

NOT: Son dönemde Jelly Bean romları ile artık EFS dosyaları otomatikman yedeklenir ama ne olur ne olmaz siz yinede EFS dosyanızı yedekleyin.

EFS yedekleme işlemini iki farklı şekilde kolayca yapabilirsiniz.

1. Yöntem

Custom Rom ile uğraştığınız için telefonunuz ROOT yetkisine sahiptir. Bu sayede Root Explorer veya benzeri bir dosya düzenleme programı ile kolayca yedek alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dosya düzenleme programını açın, ana dizindeki EFS klasörü üzerine gelin ve klasöre basılı tutun, seçeneklerden “zip this folder” seçin ve hafıza kartınızda bir yere kopyalayın.

2.Yöntem

EFS Pro uygulaması ile EFS’nizi yedekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken EFS Pro programını buradan bilgisayarınıza indirin. İndirdikten sonra zip içinden programı çıkarın. Telefonunuzda hata ayıklama modunu aktif hala getirin ve usb ile bilgisayara bağlayın, EFS Pro uygulamasını çalıştırın. Program açıldığında BACKUP EFS seçeneğini seçerek EFS’nizi yedekleyebilirsiniz. ( ICS 4.0 ve üzerinde çalışır )

efspro

Bir yanıt yazın