Kategoriler
İpuçlar Opencart

CloudPanel Nginx için Opencart 3x SEO URL ayarı

Merhaba arkadaşlar,

Cloud sunucular ve cloud network üzerine birçok çalışma yapıyorum. Bilinen tüm datacenterlarda cloud sunucularla ilgili çalıştım ve halen daha çalışmalarıma, denemelerime devam ediyorum. Hangi linux işletim sisteminde, hangi kontrol paneli daha performanslı bunun peşindeyim. Mevcut OpenCart 3x site üzerinde herhangi bir sıkıştırma vb. ayarı yapmadan, sadece sunucu türü ve kontrol paneli değiştirerek gtmetrix üzerinden aldığım en iyi performans sonucu şu şekilde:

 

Kullanılan işletim sistemi ubuntu ve kontrol paneli olarak da controlpanel kullandım. Nginx web sunucusu her zamanki tercihim. Gelelim bu yazıyı yazma amacıma, ubuntu+controlpanel kurulumundan sonra, sunucunuzda opencart çalıştırmak istediğinizde sorunsuz çalışıyor fakat seo url’ler de sıkıntı çıkıyor. .htaccess dosyanız doğru yapılandırılmış olsa bile seo url’ler çalışmıyor. Sorun nginx vhost yapılandırmanızdan kaynaklanıyor. Aşağıda yazdığım location parametrelerini, nginx domain hesabı altındaki vhost ayalarınızda belirttiğim yere eklemeniz sonrasında opencart 3x seo url‘leriniz sorunsuz çalışacaktır. 

Her zaman centos sunucu tarafındaydım fakat “her zaman daha iyisi” prensibim nedeniyle şuan için ubuntuya geçtim. Denemelerim devam ediyor ve karşılaştığım sorunlarla ilgili webte bir döküman bulamazsam blogumda bu şekilde paylaşacağım. 

try_files $uri $uri/ /index.php?$args;
index index.php index.html;

sonrasına aşağıdaki kodu ekle:

#SEO URL Settings
# Nginx configuration of OC htaccess
location = /sitemap.xml {
rewrite ^(.*)$ /index.php?route=feed/google_sitemap break;
}

location = /googlebase.xml {
rewrite ^(.*)$ /index.php?route=feed/google_base break;
}

location / {
# This try_files directive is used to enable SEO-friendly URLs for OpenCart
try_files $uri $uri/ @opencart;
}

location @opencart {
rewrite ^/(.+)$ /index.php?_route_=$1 last;
}
# End SEO settings

Kodu ekledikten sonra ayarlarınız şu şekilde olmalıdır. Resmi büyüterek bakabilirsiniz, mavi ile belirttiğim alan.

 

 

1000küsür ürünlü, aktif opencart 3x sitenizde benimki gibi A değeri performans yakalayabilen var ise lütfen paylaşsın 🙂

 

“CloudPanel Nginx için Opencart 3x SEO URL ayarı” için 3 yanıt

Yav sen ne mübarek adamsın, Allah razı olsun senden hocam. Cloudpanel ve opencart entegrasyonu için başka paylaşımlarınızı da rica ediyorum hocam. Beni büyük bir dertten kurtardınız.

Bir yanıt yazın