Kategoriler
Haberler İpuçlar

hepsiburada.com da mağaza açmak? Aman diyim!

Merhabalar,

Kendilerini Türkiye’nin en büyük online mağazası olarak tanıtan hepsiburada.com

Öncelikle bu firmada mağaza açıp, kendi ürettiğiniz ürünleri veya al/sat yaptığınız ürünleri satmak akıl karı değil. Hiçbir şekilde satıcı desteğine ulaşmanız mümkün değil. Bir sorununuz olduğunda ticket açıyorsunuz, işlerine gelirse cevap veriyorlar. Bu anlattıklarımın hepsi yaşanmıştır ve bu yaşananlardan dolayı hepsiburada.com’daki mağazamızı kapattık. Mesala bir ayakkabı üreticisiniz ve hepsiburada.com da satmak istediniz. Satış yaptığınız kategoriye göre komisyon alıyorlar. Giyim ve ayakkabı kategorisinde %20 komisyon alıyorlar. Yani, 100TL ye sattığınız bir ayakkabıyı 80TL altında mal ediyorsanız kar edersiniz şeklinde. 75TLye mal ettiğiniz ayakkabıdan sadece 5TL kazanırsınız. Buda zaten kargo masrafına gidiyor. Heleki müşteri bunu iade etmek istediğinde yandınız. Geri dönüş kargo ücretlerine size yansıyor. Müşteri 42 numarana ayakkabı istedi diyelim ve siz 42 numarayı gönderdiniz. Müşteri iade talebinde bulunuyor ve diyorki bu ayakkabı 42 değil, 43 gönderilmiş. Siz kimsinizki müşteri ile yazışabilesiniz? Hiçbir şekilde bir muhattabınız yok. İtiraz hakkınız yok. Kuzu kuzu müşteri ayakkabıyı göndercek ve siz geri alacaksınız. Birde müşteri, kestiğiniz faturayı göndermezse bakın komediye. Kimi arayacaksınız? Müşterinin telefonunu zaten sizinle paylaşmıyorlar. Müşterinin T.C. Numarasını paylaşmıyorlar. Bir sipariş geliyor, fatura kesiceksiniz, müşterinin adresi eksik yada yanlış ise ulaşabileceğiniz bir numara yok 🙂 Fatura kesip kargoya vermezseniz suçlusunuz. Verseniz, kargo teslim olmayacak.

Kendi ürettiğiniz ürünü hepsiburada.com’a yüklemeniz gerekiyor. Ayakkabının resimlerini yükliceksiniz. Patentli tasarımınız olmasına rağmen, resim üzerinde firma isminin yazılmasını kabul etmiyorlar. Rakipleriniz resimleri alıp kullanabiliyor yani. Siz kimsinizki patentiniz olsun dimi? Neyse, ayakkabının resimlerini yüklediniz, ürün girişini yaptığınız, 36dan 45 numaraya kadar numara kombinasyonlarını ayarladınız, herşey tamam. Sözde 7 gün olan onay sürecini bekleyeceksiniz daha. 10 gün sonra onaylıyorlar. Birde ne göresiniz? Tüm numaraları onaylamışlar, 42 numara onaylanmamış. Erkeklerde en çok tercih edilen numara 42’dir. İşinize gelirse. Bu şekilde satışa açarsanız açarsınız. Rezillik diz boyu. Satışa açtınız ve 42 numara seçeneği olmadan ürünü yayınladınız diyelim. Sonra satıcı desteğine ticket açtınız ve dedinizki “siz nasıl iş yapıyorsunuz, 42 numara seçeneği neden onaylanmadı?”. Siz kimsiniz ki hesap sorasınız dimi? Sizi iplemiyorlar. Ne cevap var ne bişi. İşine gelirse böyle diyorlar yani.

Arada bir sözleşme var. İkili ilişkilerle yürütülen bir ticarettir bu. Sizin ürününüzden oturdukları yerde komisyonla para kazanıyorlar. Sizi el üstünde tutmaları gerekiyor değil mi? Yok canım ne mümkün? Sen kimsin kardeşim? Karşında dev bir firma var. Senin ürününden kazanacağı %20 komisyonu yemişim 🙂 Çokta fifi yani diyorlar. Biri gider, biri gelir mantığı 🙂

Ha unutmadan birde sözleşmede bir madde var. Hepsiburada.com’a girdiğin o ayakkabı varya. Onu başka yerde daha ucuza satamazsın. Ağzına sıçarız senin diyorlar. Yani o ürünü en ucuz hepsiburada.com da satacaksın. İşine gelirse.

Sonuç olarak, aman aman diyeyim bulaşmayın bu firmaya. Gidin n11.com’a. Paşalar gibi ürünleri eklediğiniz an satışa açılsın. Kendi kombinasyonlarınızı girin, istediğiniz gibi özgürce ürününüzü satın. Müşterinin göndereceği iade kargo seçenekleri bile var. Her şey var. Eklediğin ürüne reklam bile açabiliyorsun. Bakiye ekliyorsun ve diyorsunki bu girdiğim ayakkabıya günlük mesala  20TL reklam uygula. Eee süper. Senden aldığı komisyonuda aynı. Ne kendini kasacaksın da, götlerini kaldıracaksın seni iplemeyen firmaların?

hepsiburada.com da mağaza açmak rezilliktir, amatörlüktür, kendini küçük düşürmektir…

Kalın sağlıcakla…

*Not: Anlattığım tüm olaylar bizzat yaşanmıştır. İspatı için, mağaza paneli ekran görüntüsü aşağıdadır.

hepsiburada.com mağaza paneli
hepsiburada.com mağaza paneli

“hepsiburada.com da mağaza açmak? Aman diyim!” için 5 yanıt

yazılanlara kesinlikle katılıyorum. bizde aynı şekilde mağduruz. 2360 TL ciro gideri adı altında haksız çekim yapmışlar ve biz muhasebe hareketlerini kontrol etmesek göremeyeceğiz. iade de etmediler. müşteriden gelen kırık ürünü bile onaylıyorlar. pislik bir firma lanet.

Ben de bugün mağazamı kapatma talebinde bulundum, 4 ayda bir tane ürün sattılar, pahalı ürünler, ürünü alan müşteri bedeni uymadı diye iade etmek istedi, marka prensibi gereği derhal onayladık, ürün tarafımıza ulaştıktan sonra iptal edilmiş satış için komisyon faturası kestiler ve haftalar sonra bunu ödememiz için muhasebe biriminden tarafımıza ödeme emri çektiler. Yapılmamış satış için neden komisyon faturası kesiliyor diyorum, “sistem otomatik kesiyor” diyorlar. Muhasebe faturayı iptal etsin diyorum, öyle bir uygulama yapamıyoruz ama bir sonraki satışa mahsup edilecek diyorlar. 4 ay boyunca başka satış yapmadılar, bunun için verdiğimiz komisyon yetmiyor gibi korkunç reklam ücretleri istiyorlar. Yani satıcı kazanmasın sadece biz kazanalım durumu. Şimdi mağazamızı kapatıp söz konusu komisyon ücretini ödeyeceğiz, ama mahsuplaşma yapılamayacağı için paramızı geri iade de etmeyecekler. böyle bir meblağ için mahkemeye de veremeyeceğimizi bildiklerinden çok rahatlar. Öte yandan sizin de ifade ettiğiniz gibi fatura talebinde bulunan muhasebe çalışanının adı sanı mail adresi belli olmasına ve yanıt vermemize karşın yanıta kasten dönüş yapılmaması, aradığımızda ya da twitter üzerinden şikayetlerimizi ulaştırmaya çalıştığımızda hiçbir konuda yetkisi olmayan, hiçbir düzenleme ya da düzeltme yapma yetkisi olmayan, sizi bürokrasi engelleriyle yüzleştiren bir çalışma sistemleri var.

Çok sayıda arkadaşım bu platformda satıcı, ve gerek youtube gerek sosyal medya aracılığı ile mağazamız kapanmış olsa dahi diğer satıcılara ulaşmaya ve haklarını aramaya çağıracağım.

Maalesef ki yazdığınız özellikler diğer firmalarda da mevcut. Örneğin TRENDYOL. Müşterinin sadece adını biliyoruz. Herhangi bir sorunda ulaşıp çözemiyoruz. “Biz sizin yerinize çözeriz” diyorlar ama çözemiyorlar. Kategori bazlı komisyon da pazaryerlerinin tümünde mevcut. N11’de gelince. Bana göre en berbatlarından bir tanesi. 1000 ürün üzeri eklemeye para istemesi bir yana sattığınız ürünlere kendi kafasından indirim uyguluyor. Sen kimsin de benim ürünüme indirim uyguluyorsun benden habersiz? Sırf bunun için bile mahkemeye verseniz tazminat alabilirsiniz. Şu an bana göre gittigidiyor hepsinden bir adım önde gibi. Vadesi de diğerleri gibi 28 gün değil 10 gün. Sattığınız ürünün 10 gün sonra parasını alabilmeniz çok iyi. Devir daim yapabiliyorsunuz.

Maalesef gittigidiyor kapandı. Ben gittigidiyor’un mağaza açmak için aylık ödeme almasından nefret etmiştim ve bu nedenle açmamıştım. Bence şuan en iyisi, en çok satış yaptıran pazaryeri trendyol. n11 önceden iyiydi fakat sanırım bizim tekstil sektöründe iyi değil. performans alamadık. bunun gibi pazaryerleri müşteriyi kendi müşterisi olarak görüyor ve hiçbir bilgisini paylaşmıyor. Onların tarafından bakarsak haklılar, bizim tarafımızdan bakarsak biz haklıyız. Adam kargo adresine cennet mahallesi yazıyor siparişi veriyor. şimdi bu siparişi göndersek bi türlü, göndermesek bi türlü. müşteriye ulaşmalarını beklemek bir iş, bunun için pazaryerine talep/ticket açmak bir iş. %20 komisyon da alıyorlar. Adamlar köşeyi döndüler valla. Üretici olarak biz bunlar kadar para kazanmıyoruz bir satıştan. Ama işte adamlar işine gelirse böyle diyor. En nefret ettiğim kelime, “yapıcak birşey yok”. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın