Kategoriler
Haberler

Google, Kullanıcıların İsim Ve Profil Fotoğraflarını Reklamlarda Kullanacak

googleplusGoogle, Hizmet Şartları güncellemesinin detaylarını duyurdu. 11 Kasım’da yürürlülüğe girecek olan bu güncelleme ile Google, kullanıcıların isimleri ve fotoğraflarını reklamverenlere sunmaya başlayacak.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz ay Facebook da kullanıcıların profil fotoğrafları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini reklamverenlere sunmaya başlayacağını duyurmuştu. Kullanıcı gizliliği konusunda büyük tartışmalara sebep olan bu yeni Facebook Gizlilik Şartları gelen tepkiler üzerine ertelenmişti.

Facebook’un hemen ardından Google da aynı uygulamayı hayata geçirmeye karar verdi. Google Hizmet Şartları güncellemesi ile birlikte reklamverenler reklamlarında Google kullanıcılarının isim ve profil fotoğraflarını kullanabilecekler. Diğer bir deyişle Google+ ve YouTube gibi Google hizmetlerinde kullandığınız isminiz ve fotoğrafınız web’de dolaşırken bir anda bir reklam içinde karşınıza çıkabilir.

endorsements2-15c99d62f23333a9fbf8314ed76cfdeb

Google’ın kullanıcıların kişisel bilgilerini reklamlarda nasıl kullanacağı ise yine Facebook ile benzeşiyor. Ancak Google’ın daha fazla hizmet ve servisi olduğu için reklamverenlerin bu bilgilerden beslenme sınırı daha geniş. Bu değişiklikle birlikte örneğin Google Play’de bir albüme yıldız verirseniz ya da Google+ üzerinden örneğin bir fırına +1 verirseniz web üzerinde yer alan o albümün ya da fırının reklamında isminiz ve fotoğrafınızın da yer almasına izin vermiş oluyorsunuz.

Google tartışmalara yol açacağı şimdiden belli olan bu yeni reklamda paylaşma onay özelliğini kullanıcıların istediğinde kapatabileceğini belirtiyor. Bunun için “paylaşılan onaylar” sayfasına gidip ayarı “kapalı” olarak belirlemeniz gerekiyor. Ancak bu durum sadece reklamlarda geçerli. Bu ayarı kapalı olarak işaretleseniz bile profil adınız veya fotoğrafınız Google Play gibi diğer yerlerde kullanılmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın